Каролі Шнеєман: тіло і фемінізм. Лекція Іллі Разумейка

Лекція відбулася 12 жовтня 2024 року, у день народження Каролі Шнеєман. В цей день її фундація спільно з бібліотекою Стенфордського університету виклали у відкритий доступ понад 3700 сторінок щоденників художниці. На честь цієї події ми їли торт, подивились та обговорили кілька важливих робіт Шнеєман, які вплинули на історію мистецтва останніх 70-ти років.

Каролі Шнеєман – американська художниця, відома своїми мультимедійними роботами про тіло, сексуальність, гендер, історію мистецтва, приватне та політичне. Спершу як художниця у традиції абстрактного експресіонізму, Шнеєман працювала з абсолютно різними медіа – від сучасного танцю та театру до відеоінсталяцій та перформативних лекцій, наголошуючи при цьому: “Я – художниця!”

Лекцію проводив Ілля Разумейко — композитор, співзасновник лабораторії сучасної опери Opera Aperta, студент докторської програми Artistic Research Center, Vienna University for music and performing arts.

 

Каролі Шнеєман американська художниця з німецьким корінням, наполягала на своєму визначенні як художниці та малювальниці, попри роботу з різноманітними медіумами, включаючи перформанс, танець та театр. Її творчий процес завжди починався з малюнків, які потім втілювались та оживали в різних формах.

Хоча Каролі й отримала «Золотого Лева» на Венеційській бієнале у 2017 році, її творчість залишається маловідомою у Східній Європі. Вона активно документувала свою творчість,  архів її робіт ще в процесі поповнення й осмислення. Тексти частково доступні в інтернеті на сайті фундації Каролі Шнеєман.

Каролі Шнеєман народилася у 1939 році в США й належала до покоління мисткинь та митців, які сформувалися після Другої світової війни. У час її становлення німецька діаспора Америки часто відмовлялася від своєї ідентичності. Працювати з німецькою культурою було неможливо. Тому у творчості Шнеєман відсутні посилання чи алюзії на класичних «Фауста» або німецьку філософію. Хоча винятком завжди була музика: в її роботах часто присутні твори Баха.

Музика та авангард

Контекст, в якому Каролі Шнеєман розвивалась як художниця – це багатошаровий американський авангард, зосереджений в Нью-Йорку, на Мангеттені. Після Другої світової війни цей район став центром експериментів у різних видах мистецтва: живописі, театрі, танці, музиці. 

Музика займала особливе місце у доробку Шнеєман. Художниця слухала музику, коли малювала, музика була концептуальною частиною її мислення. Одна з її улюблених фігур – Ванда Ландовська – польська клавесиністка єврейського походження, яка зробила велику кар’єру у Франції до 40-х років. Ландовська відродила клавесин як концертний інструмент і на той час була однією з небагатьох виконавиць, чиї грамплатівки продавалися мільйонними тиражами. У 1940-му, рятуючись від нацистів, музикантка виїхала до Нью-Йорка, де з нуля побудувала нову кар’єру. Шнеєман багато слухала Ландовську, включила її фото у декілька робіт-колажів.

Перший чоловік Каролі Шнеєман, Джеймс Тенні, з яким вона прожила 10 років, був авангардним композитором і мислителем. Одна із найцікавіших його робіт – «Поштові п’єси». Це 10 невеликих п’єс, які він написав для друзів, а партитури оформив на поштових листівках. Музика Тенні – концептуальна. Це був час американського авангарду, коли музиканти ставили питання: що таке музика, що таке звук, що таке людина, яка виконує музичні рухи? Митців більше цікавила абсолютна або чиста музика (pure music) – не пов’язана з текстом, з голосом, яка не зобовʼязана зображати щось, а прямує до своєї фізичної основи, звучання. 

Джеймс Тенні був співавтором кількох робіт Шнеєман: писав для неї музику та брав участь в її музичних та танцювально-театральних перформансах. З ним вона протягом 3 років знімала еротично-порнографічний фільм «Fuses» (1964-1967). Твір зафільмований на 16-мм плівці, яку вона самостійно обробляла: засвічувала, різала й піддавала впливу кислоти. Важливою у творчості Шнеєман була її кішка, на ім’я Кітч. Вона присвятила кішці ряд творів, а після смерті тварини вона створила велику інсталяцію з її тілом-мумією. 

Стоп-кадр із відеороботи Каролі Шнеєман "Infinity Kisses" (2008)

Стоп-кадр із відеороботи Каролі Шнеєман “Infinity Kisses” (2008)

 

Ще одна важлива фігура в житті художниці – Сезанн. Для неї цей французький постімпресіоніст був художницею-жінкою, якої не існувало. У дитинстві Каролі трапилась книга про Поля Сезанна, тоді вона подумала, що він – жінка, яку звати Анна (Cez-Anne). Шнеєман мріяла теж стати видатною художницею, чиї роботи потраплять у світові музеї. У 1975 вона написала першу важливу для себе книжку «Сезанн – вона була великою художницею» («Cezanne, She Was a Great Painter»). З цієї «помилки мовлення», цього феміністичного «дзвіночка» у поглядах Шнеєман народилось багато творів.

Абстрактний експресіонізм та колаж

Під час навчання образотворчого мистецтва в Університеті Іллінойсу роботи Шнеєман часто сприймалися як протестні та викликали суперечки серед професорів. Вона малювала себе оголеною, що було актом спротиву усталеним нормам. У США 40-50-х років, задовго до сексуальної революції та появи Playboy, суспільство було консервативним і клерикальним. Малювати оголеною не натурницю, а себе в дзеркалі вважалося непристойним. Більшість студентських робіт Шнеєман належать до абстрактного експресіонізму. Ця мистецька течія виникла у США після Другої світової війни, коли країна стала центром світового мистецтва. З творчістю одного із найбільш відомих представників течії – Джексона Поллока – повʼязують виникнення поняття «перформативне малювання». Поллок писав свої картини у русі, на відеозаписах цього процесу здається, що він танцював. Абстрактний експресіонізм уможливив зміну сприйняття живопису. 

Після завершення університету Шнеєман перейшла від живопису до колажів. Її робота «Tenebration» (1960) – напівколаж, містить фото Ванди Ландовської, Брамса і Бетховена. Тут можна зчитати бажання авторки поставити двох великих композиторів поряд з жінкою-музиканткою та зробити їх рівними у межах однієї картини. Після Другої світової війни колаж як художній медіум активно розвивався і в Європі, і в Америці. Тоді з’явилося багато варіацій: розширений колаж, перформативний колаж, асамбляж. Разом із цим, інші види мистецтва стали переймати колаж як метод або оптику. У цьому контексті театр і перформанс часто розглядали як масштабний колаж, де окремі елементи, запозичені з навколишнього світу, об’єднуються в єдиний мистецький простір.

Каролі Шнеєман «Tenebration» (1960)

Каролі Шнеєман «Tenebration» (1960)

 

Огляд робіт

У 1963 році Каролі Шнеєман створила серію колажів «Eye Body» (1963), що складається з 36 фотографій. На них художниця зобразила своє оголене тіло в просторі власної студії. Шнеєман створювала фотографії для експонування в музеях. В ті часи музейні колекції складалися майже виключно з робіт чоловіків-художників. Вона прагнула зайняти своє місце в історії мистецтва нарівні з чоловіками, представивши власне бачення жіночої сексуальності. Серія «Eye Body» стала важливою для історії фемінізму.

Серед американських критиків була різна реакція на «Eye Body». Засновник авангардного руху 60-х, fluxus, Джордж Матчунас написав лист, в якому виключив Шнеєман з fluxus через «відкритий еротизм, самозакоханість, нарцисизм та барокові тенденції у цій серії». Художниця сама пізніше згадувала, що це було намагання чоловіків повпливати на її право говорити в мистецтві мовою власного тіла.

Важливий перформанс Шнеєман – «Noise Bodies» (1965). Це музичний перформативно-візуальний текст. Разом з її чоловіком Джеймсом Тенні вони були обвішані різними музичними об’єктами, спеціально створеними до цього твору, та текстовою партитурою. 

Серед впливових перформативних робіт Каролі Шнеєман – «Meat Joy» (1964).  Прем’єра відбулася в Парижі, а пізніше покази пройшли в Лондоні та Нью-Йорку. Це театрально-перформативна годинна «оргія», в якій брали участь двоє жінок та двоє чоловіків. В творі багато м’яса, риби, мертвих курей і птахів. Перформанс – постеротичний, в якому святкують тілесність. Оскільки дійство відбувалось у публічному просторі, де на той час не можна було оголятися повністю, то учасниці та учасники були в білизні. Через 50 років реінкарнацію перформансу «Meat Joy» із його тодішніми учасниками хотіла зробити данська хореографка Метте Інгвартсен. У 2014 вона звернулася до Шнеєман з пропозицією повторити перформанс. Метте було цікаво дослідити, чому люди роздягалися у 60-ті та що маніфестували тілами. Шнеєман відповіла на листа проханням не повторювати перфоманс, який  був «time-specific», тобто належав конкретному часу та залишився у 60-х.

Кульмінація феміністичних перформативних актів і найбільш відома робота Каролі Шнеєман – «Interior Scroll» (1975). На початку 1974 року ідея спершу виникла у вигляді малюнка, а згодом втілилася у живий перформанс, який Шнеєман також описує як форму малювання. На публіці художниця діставала із себе великий текст-вірш, умовний лист до чоловіка-режисера, який десять років тому їй сказав, що вона ніколи не стане режисеркою. «Interior Scroll» став класикою перформансів XX ст.

Каролі Шнеєман «Interior Scroll» (1975)

Каролі Шнеєман «Interior Scroll» (1975)

 

Класикою також є перформанс-інсталяція, присвячений Джексону Поллаку, – «Up to and including Her limits». Документація роботи та фрагменти полотен з перформансу зараз є в декількох музеях сучасного мистецтва. Це кульмінація сприйняття абстрактного експресіонізму не як малювання, а як міксу малювання і перформансу. Для Шнеєман це був багаторічний процес – вдома і на пленері вона малювала, прив’язуючи себе до дерева, для цього розробила цілу систему кріплень. Вона досліджувала фізичність художника, зокрема, намагалася уявити, що вона вся – це пензель.

Політичне мистецтво

Знаковим для політизованого американського перфомансу був 1968 – рік протестів у Франції, заходу радянських танків у Прагу, а також кульмінації В’єтнамської війни. Об’єктом критики мисткинь та митців було багато речей – від капіталізму до збройних конфліктів. Каролі Шнеєман присвячувала перфоманси війні у В’єтнамі. Працювала з фотографіями, які доходили з фронту – на їх основі вона створювала різні роботи. Наприклад, імерсивний перформанс «Snows» (1967), тригером для якого була фотографія з в’єтнамськими дітьми, які до школи діставалися траншеями, ховаючись від бомбардувань. Художниця запропонувала публіці на Мангеттені побути в ролі цих дітей. Вона побудувала складну структуру, навмисно лякала людей стробоскопічним світлом, щоб люди відчули жах В’єтнамської війни. 

Одна з пізніх робіт – «Plague Column» (1995). Це феміністична відеоінсталяція, в який Шнеєман поєднала жіночу фігуру «чуми» з барокової колони у Відні та відео реальної жінки, яка має рак грудей. Свою інсталяцію художниця присвятила новому тлумаченню образу жінки-відьми. Вона звертається до старовинного, середньовічного та барокового, уявлення про відьму як про джерело всіх бід,  яку треба спалити, щоб у місті запанував порядок. Пізні роботи художниці часто стосуються історії мистецтва і її переосмислення. 

«Terminal Velocity» (2001-2005) – серія фотоколажів Шнеєман, присвячених трагедії 11 вересня 2001. Тоді літаки терористів врізались у Вежі-близнюки посеред Мангеттена, поряд із вулицями, де творився весь авангард 60-70х. Цей теракт позначив кінець XX і початок XXI століття, ознаменованого так званою «боротьбою з тероризмом». Шнеєман зробила колажі з фото людей, які були у Вежах-близнюках, й кидались з верхніх поверхів, щоб врятуватися від пожежі. Термін «terminal velocity» – це швидкість вільного падіння.  

У доробку Каролі Шнеєман – дуже різні медіа: фільми, напівмузичні твори, перформанси, картини, колажі. Але іноді здається, що найцікавіше – це її тексти, які варто читати